Strona: Kick-off meeting w ramach projektu TOUCAN / Zakład Zarządzania Przedsiębiorstwem

Kick-off meeting w ramach projektu TOUCAN

2022-03-08
, red.  Krystyna Kmiotek, Iwona Oleniuch, fot. Arkadiusz Surowiec
Uczestnicy kick-off meeting (na ekranie partnerzy biorący udział zdalnie), fot. A. Surowiec

W dniu 08.03.2022 r. gościliśmy na Politechnice Rzeszowskiej partnerów realizujących projekt TOUCAN. Było to pierwsze z cyklu spotkań poświęconych wspólnemu, międzynarodowemu projektowi finansowanemu ze środków z Programu Erasmus+.

O projekcie

Liderem projektu TOUCAN  – The future of tOUrism without a CArbon footprint (nr projektu 2021-1-PL01-KA220-VET-000025053), jest Politechnika Rzeszowska. Projekt ma charakter międzynarodowy i jest realizowany we współpracy z następującymi partnerami (wymienieni w porządku alfabetycznym):

• Asserted Knowledge Omorrythmos Etaireia, Ilioupoli, Grecja;
  • Associazione “Submeet - incontrarsi per crescere”, San Salvo, Włochy;
  • Danmar Computers sp. z o.o., Rzeszów, Polska;
  • Grantxpert Consulting Limited, Nikozja, Cypr;
  • Mindshift Talent Advisory lda, Lizbona, Portugalia;
  • Yasar University, Izmir, Turcja.

Za realizację projektu na naszej uczelni są odpowiedzialni pracownicy Zakładu Zarządzania Przedsiębiorstwem (ZZP) na Wydziale Zarządzania, pod kierownictwem dr hab. Krystyny Kmiotek, prof. PRz

Czas realizacji

Projekt jest w początkowej fazie realizacji. Zakończenie jest planowane na listopad 2023 r.

Obszar tematyczny

Projekt ma charakter dydaktyczny i jest poświęcony problematyce ochrony środowiska oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym przez organizacje działające w branży turystycznej.

Uzasadnienie istotności tematyki

Ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym stoją w centrum uwagi europejskiego „Zielonego Ładu”, a turystyka odgrywa istotną rolę w światowej gospodarce (w samej UE w tej branży zatrudnionych jest 12 mln osób). Przechodzenie do gospodarki obiegu zamkniętego wiąże się nie tylko ze zmianami źródeł pozyskiwania energii, ale także z koniecznością podnoszenia świadomości i pogłębiania wiedzy w tym zakresie osób zarządzających firmami oraz samych pracowników.

Podejmując tę problematykę, w projekcie postawiono następujące cele:

• identyfikacja specyficznych potrzeb firm sektora turystycznego (m.in. poprzez tworzenie tzw. grup tematycznych – WTG) przez każdego z partnerów),
  • opracowanie narzędzia do oceny tzw. zielonych kompetencji pracowników branży turystycznej,
  • przygotowanie modułów tematycznych upowszechniających wiedzę o gospodarce obiegu zamkniętego oraz promujących innowacyjne rozwiązania w tym zakresie dla sektora turystyki.

Oczekiwane rezultaty

Realizacja projektu umożliwi pracownikom firm branży turystycznej łatwą ocenę zielonych kompetencji, a także pozwoli im podnosić te kompetencje. Obydwa rozwiązania – szkolenie oraz narzędzie do oceny kompetencji – będą dostępne w wersji on-line.

Wymiar międzynarodowy projektu

Rozwiązania przygotowane w ramach projektu będą uwzględniały specyficzne warunki krajów reprezentowanych przez wszystkich partnerów i będą mogły być wykorzystywane przez firmy w całej Europie.

Postępy projektu można śledzić na jego stronach na: facebook’u oraz LinkedIn.